چهارشنبه ٠٤ خرداد ١٤٠١ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > معرفي > معرفی شهرستان 
 
 

معرفي شهرستان:

موقعيت جغرافيائي

•         شهر پاکدشت،یکی از شهرستانهاي استان تهران است این شهرستان در جنوب شرقی تهران در مسیر محور بزرگراه امام رضا قرار دارد و 750کلیومتر مربع از مساحت استان تهران را به خود اختصاص داده است.شهر پاكدشت مركز شهرستان پاكدشت، از نظر جغرافيايی در 51 درجه و 40 دقيقه درازای خاوری و 35 درجه و 28 دقيقه پهنای شمالی و بلندی 1020 متری از سطح دريا واقع شده است.  این شهرستان از دو بخش مرکزی و شریف آباد تشکیل شده است  كه ابتدای این شهرستان شهرک فرون آباد وانتهای آن شهرک صنعتی علی آباد می باشد. و از شمال به رشته کوه های البرز ودماوند از غرب به تهران وری واز جنوب به بخش مرکزی شهرستان ورامین وشهر قرچک واز شرق به استان سمنان وشهرستان گرمسار محدود می شود.از طريق جاده اصلی تهران ـ مشهد به درازای 25 كيلومتر به سوی شمال باختری شهر به تهران متصل می شود و از همين راه در فاصله 40 كیلومتری ايوانكی و 71 كيلومتری به شهر گرمسار قرار دارد.همچنين راه های فرعی، روستاهای شهرستان رابه مركز شهرستان پيوند داده است

•    در مورد نام پاکدشت نیز گفته می شود در گذشته های بسيار دور، باتلاقی در اين محل بوده كه به علت آلودگی و داشتن پشه مالاريا و باتوجه به عدم پيشرفت بهداشت در آن زمان، باعث شيوع بيماری مالاريا در منطقه می شده است. از اين رو به نام «پلشت» (آلوده) از آن ياد می شده است. اين شهرستان به استناد متون واسناد تاریخی در گذشته به نامهاي پلاشرو پلدشت ومامازن که در شمال خاوری شهرستان پاکدشت واقع شده است و اهالی می گويند مادر كريم خان زند در اين روستا زندگی می كرده است و به همين جهت به مامازند هم معروف بوده ولی با توسعه و ترقی كنونی،ازسال 1367 این اسامی منسوخ ونام پاکدشت به طور رسمی برای این شهرستان انتخاب گردید.بسياري ازروستاهاي پاكدشت نيز نامهاي باستاني دارند و به همين لحاظ اين شهرستان از نظر باستان شناسي داراي اهميت ويژه اي است نتايج بدست آمده از كشفياتي كه در طي سالهاي اخير صورت گرفته نشان مي دهد كه پاكدشت علاوه بر اهميت از لحاظ سابقه سكونت بشر ،يكي از مراكز مهم تمدن ايران بوده بطوريكه اين دشت تاريخي كهن را در دل خود جاي داده است.

•         مردمان اين شهرستان با بهره گيري از نعمتهاي خدادادي نظير آب رودخانه جاجرود ،اقليم مناسب و خاك حاصلخيز امروزه نقش عمده اي در پرورش گل و گياه داشته که به عنوان يك شغل اصلي انتخاب كرده اند و در بازارهاي گل و گياه داخل و حتي خارج از كشورحضوردارند.امروزه مي توان چنين تعبير كرد كه طراوت گلهاي زيبا با اكوسيستم پر رمز و راز كوير در هم آميخته و پاكدشت را به شهري تبديل كرده كه گلهاي زيبايش زينت بخش خاطرات شيرين بسياري ازساکنین پایتخت است.

 

توصيف آب و هوا و موقعيت اقليمي شهرستان

•         شهرستان پاكدشت در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح دريا حدود  1137متر است. كوههاي قره قاچ حمامك دوگوش و حاجيها در قسمت شمال شهرستان و مناطق صعب العبور شهرستان شامل مناطق توچال - نيك - ده امام - مارچشمه- پاچالك- سياه چشمه  كه اراضي منطقه فوق غالباً‌ آبرفتي است و مجموعاً جلگه نسبتاً همواري را تشكيل ميدهند و اراضي حوالي روستاهاي جمال آباد (حسين‌آباد ، چنگي ، آلوئك و غيره ) داراي بافت عمدتاً شني است كه در بعضي از نقاط آن معدن شن و ماسه مورد بهره برداري قرار ميگيرد . مناطق فرون آباد  و خاتون آباد داراي مقداري رس ميباشد كه كوره هاي آجرپزي زيادي در آن مناطق داير است.پاکدشت از نظر آب وهوا گرم ونیمه خشک بوده ولی قستمهای شمالی آن به دلیل وجود ارتفاعات متعدل است.متوسط ميزان بارندگی در پاکدشت 180میلیمتر در سال است. درجه حرارت متوسط ساليانه 8/16 سانتيگراد و ميزان تبخير وتعريق ساليانه آن بيشتر از ميانگين بارندگي ساليانه مي باشد .بادهای موسمی معمولی ترین بادهای منطقه هستند که اوایل بهار و اواسط پاییز در آن می وزند.تنها رودخانۀ مهم و پرآبی که از این شهرستان می‌گذرد، جاجرود است که از کوههای کلون بستک سرچشمه می‌گیرد. قسمت جنوبی این شهرستان را دشتی فراگرفته و درناحیۀ شمالی آن کوههای کم‌ارتفاعی قرار دارد که جزو ارتفاعات جنوبی رشته کوههای البرز مرکزی به‌شمار می‌رود. کوههای پارچین با408‘1 متر، جولک با 701‘1مترو دهنه با 190‘1 متر ارتفاع از جملۀ بلندیهای این شهرستان است.

از دیدگاه لرزه زمین ساختی این منطقه در زون لرزه زمین ساختی البرز با دو گسل ايوانکي و کهريزک مي باشد.

 تاريخ ، فرهنگ ، زبان، قوميت

بدلیل اینكه شهر پاكدشت‌ متشكل‌ از چند واحدروستایی‌ است‌، مطالعه‌ تاریخچه‌ آن‌ مغایر با سایرشهرها می‌باشد. چرا كه‌ این‌شهر بافت‌ واحدی‌ نداشتهاست در گذشته‌ ورامین‌ را به‌ علت‌زندگی‌ قبیله اي‌ به‌چهار قسمت‌ تحت عنوان های‌ بهنام‌ عرب‌، بهنام‌ پازوكی‌، بهنام‌ وسط‌، بهنام‌ سوخته‌تقسیم‌ می‌كردند. به‌ نظر می‌رسد از آنجائیكه‌ طایفه‌ پازوكی‌ ها در بخش‌ شمالی‌دشت‌ ورامین‌ استقرار داشته‌ اند این‌ منطقه‌ تحت‌ عنوان‌ بهنام‌ پازوكی‌ نام‌گرفته‌ بوده.‌بدین‌ منظور می‌توانیم‌ نتیجه‌ بگیریم‌ قدیمی‌ترین‌اقوام‌ این‌ ناحیه‌ طایفه‌ پازوكی‌ها می‌باشند كه‌ در سطح‌ روستاهای‌ این‌ منطقه‌سكونت‌ یافته‌ اند. بنابر این‌ قسمت های‌ شمال‌ دشت‌ ورامین‌ كه‌ بهنام‌ پازوكی‌مشهور است‌ در برگیرنده‌ شهر كنونی‌ پاكدشت‌ می‌باشد.

.عشایرمستقردرپاکدشت به4طایفه اصلی تقسیم می شوند:

1-عشایر فجر یا قاجار

 2-عشایر عرب

3-عشاير کرد،پازوکی ها، سیاه منصوری ها،چنگی ها، قراچول ها،کردبچه ها، بوربور

4-عشایر لر که به هداوندها معروفند.

طوایف وافوام مختلف این منطقه هرچندکه دارای فرهنگ ، زبان واعتقادات خاص خودهستنداماباترکیبی واحد زندگی می کنند.درواقع نیازآنان راواداربه این کرده است که زبان واحدی داشته باشندوگاه چنان درهم آمیخته اندکه تفکیکشان دشواراست.زبان رسمی مردم منطقه فارسی است هرچندبه زبان ولهجه های متفاوتی سخن می گویند.

شرايط ويژه بومي

با توجه به اينكه پيشه تعدادي از مردم منطقه دامداري مي باشد، به طبع آن مشكلاتي در اين خصوص از جمله خريد يا نگهداري دام زندهومصرف محصولات محلی پاستوریزه نشده وشيوع بيماري تب مالت،نگهداري سگ وحيوان گزيدگي ايجادمي گردد.

همچنينتعدادي از دامداران براي نگهداري دامها مجبور به كوچ كردن به مناطق ييلاق(لار) و قشلاق مي باشند ، كه اين مهاجرتها و عدم وجود امكانات زيست محيطي مناسب در مناطق مربوطه نيز مشكلات بهداشتي راايجاد مي نمايد.

وجود جمعيت مهاجر و فرهنگهاي مختلف منجر به بروز ناهنجاريهاي اجتماعي وافزايش مشكلات اجتماعي ازقبيل انواع بزهكاري شيوع اعتياد ومصرف قليانگرديده است.

وجودمهاجرین افاغنه با و بدون مجوز(حدود90000)نفر در منطقه بدليل نداشتن پوشش بيمه درماني و مشكلات اقتصادي و مهاجرتهاي مكرر باعث ايجاد مشكلات و پيامدهاي بهداشتي و بروز بيماريهايي نظير سل و مالاريا ومشكلات زايمان درمنزل و...در منطقه گرديده است.

 

خصوصیات اجتماعی

•    جمعیت شهرستان براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 نزدیک به دویست و چهل و دو هزار وششصد و نود و يك نفرمي باشد که بطور قابل توجهی مهاجر خارجی و داخلی در آن ساکن میباشند .

جمعيت مهاجر بدليل كم درآمد بودن و بالا بودن هزينه مسكن، به ناگزير در نقاط تجهيز نشده و ارزان پيرامون شهر سكونت مي كنند.به اين ترتيب با تمركز فقر در مناطق پيرامون خود و حاشيه نشيني گسترده گروه هاي كم درآمد در كنار حومه نشيني محدود اقشار مياني مواجهند.گسترش بازار غير رسمي زمين و مسكن و اسكان پراكنده جمعيت درروستاها،گرچه معمولا به بهبود نسبي شاخص هاي مسكن خانوارهاي كم در آمد مي انجامد،اما ميزان محروميت از حداقل زير ساخت ها و خدمات شهري را افزايش مي دهد و هزينه مديريت شهري را براي ساماندهي به سكونت گاه هاي غير رسمي و بهبود شرايط زيست آنها را بالا   مي برد. لذا ارايه سياست هاي كلي وعزم ملي جهت برخورد و رويكرد مناسب بااين پديده نيازمندبررسي ومطالعه همه جانبه مي باشد.

جدول 1) جدول جمعيت شهرستان پاكدشت

جمعيت

شهرستان /مركز

زن

مرد

شهري

روستائي

ايراني

غير ايراني

ساكن

مهاجر

پاکدشت

116069

126622

135833

106858

201848

40843

-

-

 

جدول 2) جدول جمعيت شهرستان پاكدشت بر حسب گروه هاي وي‍ژه

 

جمعيت

شهرستان /مركز

كارگران

كارمندان

كشاورزان

دانش اموزان

دانشجويان

جمعيت هاي ويزه

سربازخانه

ندامتگاه

خوابگاه

نوانخانه

معتادين

زنان سر پرست خانوار

 

مرکز نکهداری معلولین

242691

32390

6450

635

54016

6836

1

-

5

3

1500

2235

ا

 

شرايط اقتصادي

كشاورزی، دامداری و صنعت از مشاغل عمده اهالی بوده و بنيان اقتصاد پاكدشت بر آن استوار شده است. عمده‌ترین محصولات کشاورزی آن گندم، جو، تره‌بار و گلهای زینتی است. 23306 هکتار اراضی قابل كشت  معادل 12.4درصد از کل اراضی کشاورزی استان تهران را به خود اختصاص داده است و 75درصد از تولیدات گل استان تهران دراین شهرستان کشت می شود.

دامداری نيز در منطقه به صورت سنتی و صنعتی رواج كامل دارد. شير،گوشت، تخم مرغ علاوه بر مصارف داخلی شهرستان از جمله صادرات مهم پاكدشت به شمار می رود.

شاخص هاي مهم:

•         ميزان شهرنشيني :55.9%

•         نسبت باسوادي:85%

•         ميزان فعاليت:42%

•         ميزان بيكاري:5.3%

 

شرايط ويژه اقتصادي اجتماعي:

طبق آمار ارسالي از نيروي انتظامي پاكدشت آمار مشكلات اجتماعي شهرستان، به شرح ذيل مي باشد:

-آماركل جرايم(سرقت،قتل،بزهكاري و...):1241مورد

-كودكان فراري:24 مورد

-كودكان بزهكار:-

-كشفيات مواد مخدر 44كيلو گرم و كشفيات مواد روان گردان: 977 گرم

-تعداد معتادين:1500 مورد

•         -نسبت سرباري:46.6%

ضمنا آماري در زمينه افراد بي خانمان،جمعيت حاشيه نشيندر دسترس نمي باشد.

صنعت و معدن-بازرگاني

در قسمت خاور پاكدشت،‌ مسيررودخانه جاجرود دارای معدن شن و ماسه است كه به صورت مكانيكی مورد استخراج و بهره برداری قرار می گيرد. يک معدن سنگ گچ واقع در شمال روستای توچال و معدن سنگ آهک درجنوب روستای مذكور وجود دارد كه توسط شركت كل معادن ايران استخراج و مورد بهره برداری استوجود 4582كارخانه و كارگاه توليدي در شهرستان از قبيل كارخانه پارچين و ديگر كارگاه های صنعتی وتوليدی و كوره های آجرپزی در منطقه، باعث اشتغال تعداد 32397 نفر شده است.

كارخانه های صنعتی و كارگاه های توليدی پاكدشت؛ بخصوص كوره هاي آجر پزي و معادن شن و ماسه نقش عمده و موثری را در اقتصاد اين شهرستان و روستاهايي که در مجاورت کارخانه ها هستند ايفا می کنند. به جز كارخانه های پارچين كه متعلق به سازمان صنايع دفاع مي باشد ،فهرست بقيه كارگاه های توليدی و شركت های موجود به شرح زير است:

ملامين ايرامين،رنگ سازی ايفل،كارخانه نيوارد وهشتمین نور)درب و پنجره سازی(،كارخانه سيم سازی،كارخانه های كفش، لاستيك سازی، آلومينيوم سازی و ريخته گری و كارخانه توليد ماكارانی و كارگاههای صنعتی اكسايد،کوشش رادیاتور،شیرآلات قهرمان و

كشاورزي

كشاورزی دراين شهرستان از رونق خوبی برخورداراست.كل سطح زيركشت محصولات كشاورزي شهرستان بالغ بر 26000هكتار است كه 1530هكتار از سطوح زيركشت فوق الذكر به باغات و گلخانه هاي گل و گياه و محصولات گلخانه اي اختصاص دارد. ازجمله محصولات باغباني انواع ميوه جات نيمه گرمسيري بصورت پراكنده در نقاط مختلف شهرستان قابل شناسائي است،معهذا حسب تجربه باغداران و شرايط خاص آب و هوائي منطقه از ديرباز گرايش بيشتري به كشت و پرورش ميوه هاي دانه ريز بخصوص انار ، انگور و انجير و غيره داشته اند و از اين جهت عمده ترين فرآورده های كشاورزی شهرستان اختصاص به محصولات گندم، جو، پنبه، تره بار، سبزيجات و پرورش گلدارد.

وسعت باغات در شهرستان حدود 800 هكتار مي باشد كه شامل 375 هكتار انار ، 50 هكتار انگور ، 200 هكتار زيتون ، 130 هكتار پسته ، 50 هكتار آن گردو ، خرمالو و سايرمحصولات مي باشد.

همچنين سطح زیر کشت گل و گیاه شهرستان پاکدشت معادل سطح زیر کشت گل و گیاه استان مازندران و معادل سطخ زیر کشت گل و گیاه کشور زیمباوه با حدود 800 هکتار می باشد. در این شهرستان بیش از 50 رقم گل و گیاه و محصولات گلخانه ای تولید می شود، که از این جمله می توان به تعدادی از آن اشاره کرد:

انواع آنتوریوم ، آلوسترومریا ، ژربرا، انواع میخک ، داودی،  انواع رز، مریم ، گلایول، لیلیوم، گیاهان آپارتمانی ، گیاهان فصلی ، درختچه و درختان زینتی ....

منابع آب كشاورزي و بخش آب و خاك شهرستان پاكدشت شامل:

1- رودخانه جاجرود سرريز سد لتيان و ماملو به شبكه آبرساني منطقه جهت آبياري دشتهاي پاكدشت و ورامين هدايت مي شود . رودخانه جاجرود در قسمت خاوری اين شهرستان به محض ورود به جلگه به چندين شعبه فرعی تقسيم شده وزمين های مزروعی را در فصل های بهار و تابستان آبياری می کند.

 

2- 191 حلقه چاه آب كشاورزي عميق و نيمه عميق با متوسط دبي 25 ليتر در ثانيه

3 -  6 رشته قنات فعال با متوسط دبي 25 ليتر در ثانيه در سرجمع

 4-  انتقال قسمتي از آبهاي سطحي و قنوات تهران بوسيله كانال تهران

 

 

خصوصيات جمعيتي

طبق گزارشات اداره ثبت احوال تعداد مواليد شهرستان پاكدشت،3556نفر و تعداد موارد مرگ 458 نفر در سال 90 مي باشد.

 

نسبت جنسي: 1/1%

 

نسبت باسوادي:85%

 

نسبت باسوادي شهري : 88%

 

نسبت با سوادي روستايي :83%

 

ميزان فعاليت (ميزان مشاركت اقتصادي)

 

ميزان فعاليت کل42%

 

ميزان فعاليت شهری41%

 

ميزان فعاليت روستائی42%

 

ميزان بيكاري:

 

ميزان بيكاري کل 31/5 وشهري 7/5روستايي  83/4

 

 

ميزان شهر نشيني:

 

ميزان شهر نشيني=9/55%

 

بعد خانوار:

 بعد خانوار=96/3

 

تراكم جمعيت:

 

تراكم جمعيت=588/323 

 

سهم جمعيت از استان:

•      

سهم جمعيت=022/0 

 

 

متوسط نرخ رشد جمعيت

 

322727  =240841(1+ r)5

r=0.06

Pn:جمعيت سال90

Po: جمعيت سال 85

: رشد سالانه جمعيت شهرستان پاكدشت0.06

n : فاصله زماني بين ابتدا و انتهاي دوره (5 سال)

شرايط اجتماعي:

آمار ازدواج و طلاق:

براساس آمار دفاتر رسمي در سال 90 ،2240 مورد ازدواج و 599 مورد طلاق ثبت گرديده است.

 

آمار مهاجرت :‌

شهرستان پاکدشت ازدرصد بالای مهاجرت پذیری برخوردار است ولي آمار رسمي دقيقي در اين زمينه موجود نمي باشد.

 

 

معرفي ادارات و سازمانهايي كه بطور مستقيم يا غير مستقيم در تامين يا توزيع خدمات سلامت نقش دارند:

اداره هاي ذيل در تامين و توزيع خدمات سلامتمشاركتدارند:

فرمانداري ، شهرداريهاي پاكدشت و شريف آباد،بخشداريها،دهداريها،آموزش وپرورش،بهزيستي،هلال احمر،سازمان نظام پزشكي،اداره آب و فاضلاب،اداره تامين اجتماعي،اداره بيمه خدمات درماني،اداره دامپزشكي،اداره محيط زيست،اتحاديه ها و مجامع امور صنفي،جهادكشاورزي،تعزيرات حكومتي،دادگاه عمومي، شوراهاي محلي پاكدشت و شريف آباد و فرون آباد ،سپاه و نيروي انتظامي،كميته امداد،نيروهاي امنيتي وامدادرساني وداروخانه ومطبهای بخش خصوصی.

فرمانداري:

فرمانداري شهرستان بعنوان رئيس كارگروه بهداشت و درمان شهرستاندر تشکیل کارگروه ها و جلسات و كميته هاي فرعي كارگروهها يمرتبط با بحث سلامت و ایجاد هماهنگی و تعامل بین ادارات شهرستان و انجام بازدیدهای مشترک جهت شناسایی نقاط بحرانی از نظر بهداشتی نقش دارد .همچنين از مصوبات و خواسته هاي شبكه بهداشت درجهت اجرای طرح های بهداشتی در منطقه حمايت مي نمايد.

شهرداري:

 تقسيمات شهري بر اساس مناطق شامل 2منطقه مركزي و شريف آباد و 7ناحيه شهرداري مي باشد. شهرداري دربازدید مشترک جهت شناسایی و یررسی مشکلات بهداشتی، تهيه و نصب بنر و پلاكارد و برگزاري جلسات آموزشي در مناسبتهاي مختلف بهداشتي،اتلاف سگهاي ولگرد،ساماندهي زباله ها،تنظيف و بهسازي معابر در سطح شهر،بهسازي جداول و جمع آوري آبهاي سطحي ودوره گردها با شبكه بهداشت همكاري مي نمايد.

بخشداری  :

بخشداريها در هماهنگی جهت رفع مشکلات بهداشتی و اجتماعي  روستاهای تحت پوشش نقش دارند.

دهداریها:

دهداريها با شرکت در کمیته های بهداشتی روستا جهت رفع مشکلات بهداشتی هماهنگیمي نمايند.

اداره آب و فاضلاب:

اين اداره در هماهنگی به منظور رفع مشکلات بهداشتی آب منطقهوجمع آوري وانتقال وتصفیه فاضلاب شهردرداخل محدوده قانونی شهر ،تامين سلامت آب شرب شهروندان ،كلرزني آب،و كنترل عوامل بيماريزا در آبو نمونه برداریهای مشترک با شبكه بهداشت همكاري دارد.

اتحادیه ها و مجامع امور صنفی :

در انجام بازدیدهای مشترک به منظور بررسی و کشف تخلفات بهداشتی اصناف و هماهنگی جهت انجام آموزش توسط کارشناسان با شبكه بهداشت همكاري دارند.

اداره محيط زيست:

اين اداره در انجام بازدیدهای مشترک جهتنظارت و تامين سلامت منابع آبهاي زير زميني و جلوگيري از انتشار آلاينده هاي زيست محيطي و ارتقاء سلامت محيط زيست همكاري دارد.

جهاد كشاورزي:

اين اداره در هماهنگی جهت بازدید از مزارع کشاورزی در شناسایی اراضی آبیاری شده با فاضلاب با شبكه بهداشت همكاري دارد.

نيروي انتظامي:

واحدهاي تحت پوشش اين ارگان شامل پاسگاهها و پليس +10 مي باشد نيروي انتظامي در هماهنگی جهت برقراری امنیت و طرح های بهداشتی ،جمع آوري معتادان پرخطر و ساماندهي آنها، برگزاري اجرای هر چه بهتر برنامه هاي آموزشي از جمله هفته مواد مخدر همكاري در انجام بازديد اماكن،تعطيل و پلمپ اماكن با شبكه بهداشت همكاري دارد.

تعزیرات حکومتی :

در ارجاع پرونده تخلفات و انجام بازدیدهای مشترک با شبكه بهداشت همكاري مي نمايد

دادگاه عمومی :

در ارجاع پرونده های تخلفات بهداشتی به ویژه پرونده های تهدید علیه سلامت عمومی با شبكه بهداشت همكاري مي نمايد.

سپاه:

سپاه شهرستان در اعزام تيمهاي پزشكي،ويزيت رايگان،همكاري در فعاليتهاي بسيج جامعه پزشكي،همكاري در برگزاري كارگاههاي بسيجي الگوي زندگي سالم و ساير دوره هاي آموزشي به مناسبتهاي مختلف بهداشتي نقش دارند. 

سازمان بهزيستي:

واحدهاي تحت پوشش اين سازمان شامل همیاران سلامت،مهدکودکها،مراکز ترک اعتیاد، مراکز مشاوره،مراکز نگهداری معلولین،مراکز نگهداری سالمندان و مراکز نگهداری ایتام مي باشند.كه در معاينات بينايي سنجي،شنوايي سنجي،غربالگري افراد عقب مانده ذهني و سايرفعاليتهاي توانبخشي و همچنين همكاري در بحث آموزش سلامت روان و آموزش در مناسبتهاي بهداشتي سال نقش دارند.

نظام پزشكي:

نظام پزشكي در پي گيري تخلفات كادر درماني در هيات بدوي جهت تعيين حكم،صدور پروانه و تمديد پروانه مطبها،تبديل پروانه،هماهنگي با مطبها در دفع بهداشتي زباله هاي عفوني،هماهنگي با پزشكان بخش خصوصي در اجراي برنامه پزشك خانواده نقش دارند.

اداره دامپزشكي:

اين اداره درانجام بازدیدهاي مشترک با واحد بهداشت محیط و هماهنگی در خصوص بیماری های مشترک انسان و دام و آنفلوانزا و تامين سلامت دامها و طيور ذبح شده در كشتارگاهها و فروشگاههاي توزيع نقش دارد.

آموزش و پرورش:

جهت اجراي فعاليتهاي واحد مدارس(معاينات پزشكي وارزيابي مقدماتي دانش آموزان پايه هاي اول ابتدايي،اول راهنماييواول متوسطه،آموزشگروههاي هدف(دانش آموزان،اولياء وكاركنان)بازديد بهداشت محيط مدارس ونظارت بر وضعيت توزيع شير مدارس ونمونه برداري باهماهنگي بهداشت محيط، نظارت برعملكرد مدارس مروج سلامت، غربالگري پديكلوزيس دانش آموزان، واكسيناسيون توام دانش آموزان اول متوسطه با هماهنگي واحد مبارزه بايبماريها، وآهن ياري دانش آموزان دختر مقاطع راهنمايي ومتوسطه با هماهنگي واحد بهداشت خانواده)،نياز به هماهنگي كامل آموزش وپرورش بامدارس شهرستان مي باشد. اين هماهنگي ها عمدتا ازطريق معاونت پرورشي اداره آموزش وپرورش وتوسط واحد كارشناسي بهداشت وتغذيه آن اداره ميسر ومقدور مي گردد.

بيمه تامين اجتماعي و خدمات درماني:

بيمه ها در تامين پذيرش كمكهاي مالي در قالب قرارداد بيمه اي و ارائه خدمات درماني به مراجعين تحت پوشش نقش دارد.

شوراهاي محلي:

شوراهاي محلي شهرستان شامل، شوراي اسلامي شهر پاكدشت ، شريف آباد و فرون آبادمي باشد كه با توجه به آشنايي كامل با مناطق شهري و روستايي و اداره ها درحل مشكلات بهداشتي و حمايت از مصوبات و درخواستهاي شبكه بهداشت در زمينه هاي مختلف(حل مشكلات بهداشت محيط،همكاري در تامين زمين جهت احداث خانه بهداشت، همكاري در اجراي برنامه هاي بهداشتي به مناسبتهاي مختلف و...)در جهت پيشبرد اهداف بهداشتي باشبكه بهداشت همكاري دارند             .

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران -افسریه - بزرگراه امام رضا (ع) - پاکدشت - میدان شهداء گمنام - روبروی اداره پست - شبکه بهداشت و درمان شهرستان پاکدشت
تلفن : 36023110- 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.